19 Ekim 2009 Pazartesi

Bazı yargıçlara açık mektup
 Baskın Oran

Sayın Yargıçlar, meseleye hemen gireceğim.

Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu üyesiyim. Kurul Yönetmeliğinin 5. maddesinin amir hükmü gereği 2004’te Azınlık Raporu’nu yazdım. Bazı şahıslar, benim ve Kurul Başkanı Prof. İbrahim Kaboğlu’nun, adlı adınca söyleyeceğim sakın utanmayınız, anamıza babamıza sinkaf ettiler. Utanmayınız, çünkü bu sinkaflar mahkeme kararlarıyla teker teker aklandı.
Yalnız, madem bunlar hakaret değildir, o zaman bunları birisi kalkıp da sizlere söylese ne olacak? İki olasılık var:
1) Sineye çekmek; çünkü “hakaret yoktur” kararı verdiniz;
2) Hakaret davası açmak. O zaman da kendinizle çelişeceksiniz, tutarlı olamayacaksınız.
Ama isterseniz önce bir hatırlatayım o lafların neler olduğunu.
“Gerekirse kan dökülür”
1) Aslan Tekin adlı şahıs Yeniçağ’da yazdı: “Bence bu adamlar dövülselerdi, milletin yüreği soğurdu. Sevr’ciler tekme tokadı hak etmişlerdir”.
Şiddeti açıkça savunuyordu. Ankara Asliye 2. Hukuk Mahkemesi’ndeki meslektaşınız bu adamı akladı. “Kendisi şiddetli eleştiri yapan bir kişi veya kurum, zora başvurulmadığı sürece aynı şiddette veya daha şiddetli eleştirilere katlanmak zorundadır” deyip. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi de onadı.
2)  Bircan Akyıldız adlı şahıs, Türkiye Kamu-Sen Gn. Bşk., İzmir’de konuştu: “Bu Rapor bizi ilmek ilmek bölmeye, parçalamaya yönelik bir düşüncenin sonucudur. Yemin olsun; toprağın bedeli kandır; gerekirse dökülür”.
Bırakın şiddeti, açıkça kan dökmekten bahsediyordu. Ankara Asliye 7. Hukuk Mahkemesi’ndeki meslektaşınız bu adamı akladı. “Tepkinin eleştiri hudutları içerisinde kaldığı anlaşıldığından dava reddedilmiştir” diyerek. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi de onadı.
3) Emekli General Kemal Yavuz adlı şahıs Akşam’da yazdı: “Ekmek yediğin kapıya ihanet etme, sonra nimet çarpar. Bunlar bir avuç zibididir”.
Ankara Asliye 5. Hukuk Mahkemesi’ndeki meslektaşınız bu adamı akladı. “Rapor hakkında, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve devletin yargı organlarını alenen aşağılamak’tan dava açılmıştır. Bu nedenle davanın reddine…” diyerek. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi de onadı.  Oysa biz şimdi o davadan beraat ettik; ne olacak durum?

“Gidin, Avrupanıza sokun!”

4) Eski kültür bakanlarından Namık Kemal Zeybek adlı şahıs Halka ve Olaylara Tercüman’da (HOT) yazdı: “Siz o uydurma azınlıklarınızı alın da gidin Avrupanıza sokun”.
Aile terbiyesi izin verdiği için bu kadar açıkça konuştu. Ama Ankara Asliye 11. Hukuk Mahkemesi’ndeki meslektaşınızın düzeyi de mümasilmiş ki bu adamı akladı. “Bu görüşlerin sert eleştirilere tabi tutulması olağandır” diyerek. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi de onadı.
5) Sırrı Yüksel Cebeci adlı şahıs HOT’da yazdı: “Bunlara Türkiyeli demek, Türkiyeli yılanlara, kurbağalara, çakallara haksızlık oluyor”.
Ankara Asliye 15. Hukuk Mahkemesi’ndeki meslektaşınız bu adamı akladı. “B. Oran yazılacak olan eleştirilere katlanmak zorundadır” diyerek. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi de onadı.
6) Selcan Taşçı adlı şahıs Yeniçağ’da yazdı: “Şu toprağa küfrederek basanlar var. Hain desen, işbirlikçi desen var. Köpek gibi, bir kemikle susan var”.
Ankara Asliye 1. Hukuk Mahkemesi’ndeki meslektaşınız bu adamı akladı. “Yazının kaleme alındığı yayında kamu yararı bulunması nedeniyle hukuka aykırı olmadığı kanaatine varıldığından” diyerek. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi de onadı.

“Etli kemik vaadi duyan köpek”
7) Servet Kabaklı adlı şahıs Tercüman’da yazdı: “Çanağına yal konulunca ve etli kemik vaadini duyunca yaltaklanan, kuyruk sallayan kanişler, uyanık geçinen şapşallar, salak, tescilli hain, zavallılar. TC devletine-milletimizin birliğine kalleşçe ihanet hançeri sokanlar
Ankara Asliye 2. Hukuk Mahkemesi’ndeki meslektaşınız bu sözleri hakaret kabul etti, tazminata mahkûm etti. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’ndeki meslektaşlarınız kararı bozdu. “Dava konusu sözlerde kişiliğe saldırı amacı yok. Sözler, rapora yönelik düşünce açıklaması niteliğindedir” diyerek.
İlk mahkeme direndi. Böyle mahkemeler de olabiliyor şükür. Dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na gitti. Oradaki meslektaşlarınız, birkaç gün önce 20’ye 23, bu adamı akladılar. Sadece “Usul ve esas yönünden yerinde olan 4. Hukuk Dairesi kararına uyulması uygundur” diyerek.
Şimdi düşünüyorum da, bütün bu kararlar sonuna kadar normaldi Sayın Yargıçlar. Çünkü meslektaşlarınız Milletvekili Süleyman Sarıbaş’ı akladıktan sonra, bunlar haydi haydi aklanırdı.
“Babanız kimmiş, ananıza sorun”
Hatırladınız mı bu Sarıbaş’ı? Yanaklarınız kızarmasın, ellerinizle tutun iki yandan, aynen yazacağım: “Bu Rapor’u yazanlar her kimse, yazdıranlar her kimse, millet bunları tükürüğüyle boğar. Azınlık arayanlar, ANALARINA BABALARININ KİM OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA SORSUNLAR”
Yani bize piç, annelerimize orospu (utanmayın, utanmayın lütfen!), babalarımıza deyyus diyordu. İlk ikisini bilirsiniz de, Deyyus’u bilir misiniz; pezevenk’in bizzat kendi karısını satan türü demektir. Utanmayın lütfen. Ben bunları gelip yemek odanıza yüksek sesle okumuyorum ki. Size yazıyorum sadece bilgi olarak. Etrafınızda çoluk çocuğunuz, eşiniz falan varsa yalnız başınıza sessizce okursunuz, gazeteyi de gizlersiniz, olur biter.
Hatırlıyor musunuz ne yaptı meslektaşlarınız, Sayın Yargıçlar, bu davada? Ankara Asliye 3. Hukuk Mahkemesi bu Sarıbaş’ı tazminata mahkum etti. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi bu hükmü de bozdu. Gerekçe göstermeden. İlk mahkeme de ona uydu, bitti, gitti.
Size söylense aynı şeyler?
Sayın Yargıçlar,

Tekrar başa dönelim.
Aynı hakaretleri, yukarıda adını saydığım şahısların sizlere yapmasına izin verir miydiniz? Çok iyi düşünün.
Elbette vermezdiniz. Kıyametleri kopartırdınız. Davalar açar, mahkûm ettirirdiniz. Çünkü onurlu insanlarsınız siz.
Ama, ben de öyle, başkaları da öyle.
Hakarete izin verince şu oluyor; insanlar diyorlar ki bu nasıl memleket, bu nasıl adalet. Bunları bir halka asla söyletmemek lazım değil mi sizce?
Bendenize gelince. Hayır. Sizin o “ifade özgürlüğüdür” dediğiniz adi kelimeleri hiç kimseye kullanmam ben, çünkü haysiyetli bir insanım. Size değil, hiç kimseye böyle rezillikler yazmayı aklımdan bile geçirmem. İnsanlığımdan utanırım, vicdanımdan korkarım.
Sayın Yargıçlar,
Bütün bu adlî süreçten sonra, ben kendimi daha az güvende hissediyorum artık. Bu tür melânetlerin rahatça yapılabildiği bir ülkede yaşamak o kadar hoş bir his değil. Eğer bir vatandaş, üstelik saçları ağarmış emekli bir profesör, bu tür bir huzursuzluk duyuyorsa, bitmiştir o ülke.
Çaresizim. Sizi, her insanda doğuştan mevcut vicdanlarınızla baş başa bırakmaktan başka çare yok elimde bu ülkede.
Tek çare, AİHM’ye başvurmak. Bu da bizatihi bir hüzün unsuru zaten.

(Prof. İbrahim Kaboğlu da bu yazının altına imzasını koymaktadır)

Baskın Oran'a Destek Bildirisi ve İmza Formu:


Kutsal devlet’in  hukuku adalete karşı...


Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Baskın Oran ve İbrahim Kaboğlu’nun ağır hakaret, küfür ve sinkafa maruz kaldıkları için açtıkları davayı 20’ye karşı 23 oyla hakaret, küfür ve sinkafcılar cephesi lehine bozarak bir defa daha ‘şanına yaraşır’ bir karara imza attı... Gerekçe evlere şenlik: Düşünce açıklaması... Velhasıl Yargıtay küfür, hakaret, sinkaf ve aşağılama içeren sözleri ve ifadeleri bir ifade özgürlüğü kategorisi sayıyor. Acaba haysiyet sahibi insanların utanmadan ağzına alamayacağı söz ve ifadelerin düşünce açıklama özgürlüğü sayılması hangi temel hukuk ilkesinin, hangi insan vidanının gereğidir? Bu ibretlik ama istisna olmayan karar, Türkiye’deki ‘hukuk sisteminin’ kutsal devletin hukukundan başka bir şey olmadığını gösteren sayısız örnekten sadece biridir... Devletin kutsal sayıldığı yerde hukuktan,  adaletten söz etmek abestir. Elbette bu kutsal sayılmayan ‘modern devletin’ adaletin tecellisi olduğu anlamına gelmez. Zira hukuk her zaman devletin hukukudur ve bu niteliğinden ötürü de adalete karşıdır. Adalet insan vicdanını angaje eder, hukuk da devleti... Türkiye’de hukuk, devleti korumak içindir. Bu yüzden devletin kadrolu katillerinin peşine düşmez ama katillerin peşine düşen Şemdinli Davası savcısı Ferhat Sarıkaya, 12 Eylül cuntacıları hakkında fezleke hazırlayan savcı Sacit Kayasu gibi istisnaları linç edercesine  cezalandırmakta tereddüt etmez... Bu alanda ‘yargının’ en büyük suç ortağı hiç şüphe yok, hiçbir etik kaygı unsuru taşımayan ‘devlet medyasıdır’... Eğer medyanın suç ortaklığı ve desteği olmasaydı, medya kendi etiğine uygun davransaydı, adaletsizlik, devlet cinayetleri ve hoyratlık bu boyutlara varmazdı... Türkiye’de geçerli ‘hukuk sistemi’ devleti, halka karşı korumak içindir... Oysa hukukun asıl varlık nedeni ve misyonu devleti değil, insanı korumaktır...

Türkiye’deki ‘hukuk’un hak ve adaletle ilgisinin düzeyi ve kimilerinin ‘yüce yargı’ demeyi pek sevdiği ‘kendinden menkûl’ yargının sefil halleri hakkında fikir edinmek için, insan vicdanını yaralayan sayısız örnekten bir kaçını hatırlamak yeterli... İlk akla gelen Hrant Dink davasıdır. Hrant Dink devlet tarafından “bizzat” ve “taamüden” katledildiği için ve her şey apaçık ortada olmasına rağmen dava iki yılda bir arpa boyu yol alınmış değil. Hukuk adalete karşı olduğu için... Oysa hukuk Arapça hakk’ın çoğuludur... Benzer bir durum Zirve Kitabevi katilleri davası için de geçerli... Uğur Kaymaz 12 yaşındaydı, körpe bedenine 13 kurşun saplandı, katilleri ‘yüce yargının’ vicdan yoksunu yargıçları tarafından beraat ettirildi... Elbette terörist sayılan sadece 12 yaşındaki Uğur Kaymaz değil. Şimdilerde yüzlerce ‘terörist’ çocuk’ demokratik, laik sosyal hukuk devleti’ denilen TC’nin hapishanelerini dolduruyor. Eğer cunta anayasasında ‘tevatür edildiği gibi, TC ‘demokratik, laik bir hukuk devleti’ olsaydı, 17 binden fazla insanın devlet tarafından katledildiği apaçık ortadayken ‘faili meçhul’ safsatasıyla geçiştirilebilir miydi? Çocukla terörist kelimelerini yan yana getirecek kadar insanlık ve vicdan yoksunu bir toplum, ahlâka, hak kavramına ve vicdana bunca düşman, bu ölçüde yabancılaşmış bir ‘yargı sistemi’ olabilir mi? Çocuk terörist olur mu? Eğer söz konusu olan düşünme yeteneği dumura uğramış, vicdanı kirlenmiş ‘modern Türkiye’ toplumu ve onun ‘kutsal devletiyse’ oluyor...

Cezaevlerinden muhalif hasta tutuklu ve hükümlülerin ölüsü ‘tahliye edilirken’, ‘devletin sahipleri’ cephesinden birileri söz konusu olduğunda mekanizma farklı ve hızlı işliyor... Ergenekon Davası sanıklarının ‘kalbur üstü’ olanları söz konusu olduğunda Adli Tıp gereğini yapmakta gecikmiyor. 80 yaşındaki Ruhi Su kanserden yurt dışında tedavi olmak üzere tahliye edildiğinde artık çok geçti... 79 yaşındaki Ali Çekin, Ring arabasıyla 36 saatlik yolculuğa çıkarılmasına rağmen [geri dönüşle birlikte 72 saat], cezaevinden ölüsü çıkmıştı. Güler Zere, Balcalı Tıp Fakültesi’nin: “cezaevi koşullarında ve hastanelerin mahkûm koğuşlarında tedavisi mümkün değildir...” diyen raporuna rağmen, önce rapor, sonra da avukatının tahliye talebi sümenaltı ediliyor... ve bu tesadüfen olmuyor. HSYK üyesi,  cezaevi katliamlarının baş mimarı, asıl devlet partisi’nin vazgeçilmez adamı Ali Suat Ertosun’la Adli Tıp Kurumu uzmanı Nur Bilgen’nin “ortak gayretleri’ sayesinde mümkün oluyor... Kamuoyu baskısı karşısında 56 saatlik Ring yolculuğu işkencesine maruz bırakılmasına rağmen Güler Zere tahliye edilmiyor... Mesane kanseri olan Erol Zavar sayısız ameliyattan sonra bile hâlâ cezaevinde. Ergenekon davasının ‘sahipsiz’ sanıklarından Kuddusi Okkır’ı görmezlikten gelen Adli Tıp Kurumu, darbeci generaller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’u, şimdilerde de Albay Arif Doğan’ı sağlık nedeniyle jet hızıyla ve tahliye ediyor...

İnsan olmak vicdan sahibi olmaktır. Unutulmamalıdır ki, hukuk adına hukuku iğfal edenler, misyonlarına ve varlık nedenlerine ihanet edenler, katilleri koruyanlar insanlık suçu işlemektedirler ve er ya da geç teşhir olmaktan ve insanlık vicdanı tarafından mahkûm edilmekten kurtulamayacaklardır. Zira, gerçek inatçıdır denmiştir...

Biz aşağıda imzası bulunanlar bu sefil duruma karşı olduğumuz ilân ediyor ve ekte sunulan Baskın Oran’ın yazısını imzalıyoruz. Aynı duygu ve düşünceyi paylaşanları da bize katılmaya çağırıyoruz...Fikret Başkaya, İsmail Beşikçi, Sait Çetinoğlu, Ragıp Zarakolu, Şanar Yurdatapan, Ayhan Çınar, Sibel Özbudun, Emine Özcan, Merdan Özüdoğru, Mahmut Konuk, İsmet Erdoğan, Jale Mildanoğlu, Temel Demirer, Şevki Çelikçi, Paşa Öztürk, Engin Bayramoğlu, Özgür Başkaya, Barış Alparslan, Celal Deniz, Cafer Solgun, Cihan Şenoğuz, Hüseyin Çakır, Attila Tuygan, Oktay Etiman, Ayşe Günaysu, Erol Özkoray, Erdal Karayazgan, Zeki Demirhisar, Recep Maraşlı, Mihail Vasiliadis, Hekim Coşkun...

Bildiriyi İmzalayanlar (Alfabetik Sırayla) 


A.Baki Karaca
A.Selçuk Ertekin,
Abdülhakim Çifçi
Abdulhalim Dede,
Abdullah Almaz
Abdullah Kuzucu
Abdullah Süheyl Baran,
Abdurrahman Aytekin
Abubekir Saydam,
Adalet Dinamit,
Adnan Aksel,
Adnan Tonguç
Ahmet Angili
Ahmet Çakmak,
Ahmet Cen
Ahmet Çiçek,
Ahmet Ercan
Ahmet Faruk Ünsal,
Ahmet Güven
Ahmet H. Seringen
Ahmet Isvan,
Ahmet Mete Pak
Ahmet Nafi
Ahmet Önal,
Ahmet Saygın Ezber
Ahmet Taştan
Ahmet Varol
Ahmet Yaman
Ahmet Yıldırım,
Ahmet Yunt,
Ahmet Zeki Ünal
Akın Atalay,
Akın Kılıçer
Akpilek Erdoğan
Alexis Kalk
Ali Altınkanat
Ali Arsin,
Ali Ay
Ali Baydaş
Ali Cem Öztürk
Ali Emre
Ali Erol
Ali Güneş
Ali Karacan
Ali Kerim Mutlu
Ali Keskin
Ali Kiremitci,
Ali Ördek
Ali Rıza Üleç
Ali Şenalp,
Ali Torun
Alirıza Köşker
Alis Karakash
Alişan Kayabölen
Alişan Özdemir
Aliye Gümüş
Aliye Özgün
Alparslan Taylan,
Alper Akyüz,
Alper Çatak
Alper Hasan Tanyel
Altan Ayaz,
Altan Çiçek
Altıok Gürol
Anzor Keref
Aram Budak
Aret Çiçekler
Arin Manca,
Arpi Çıtak
Artin Sandalcı,
Arzu Balcı,
Arzu Demir
Aslan Medet
Aslan Orman
Aslı Işıltan
Asuman Özbey
Ata Soyer
Atabey Sarıtosun,
Atacan Şimşek
Atasoy Arıkan
Atilla Aksel
Atilla Dirim
Atilla Morçöl
Av. Kadir Akbaş,
Avi Haligua,
Ayda Manukyan,
Aydın Çam
Aydın Engin,
Ayhan Aktar
Ayhan Bilgen,
Ayhan Ergun,
Ayhan yiğit
Ayla İşler Sümer
Ayla Yıldırım
Aynur Altın
Ayşe Akdeniz
Ayşe Batumlu
Ayşe Berktay,
Ayşe Hür
Ayşegül Kaya
Ayşegül Özkan
Aysen Aysuna
Aytaç Aydın
Ayten Yıldırım
Ayten Zara Page,
Azad Aktürk,
Aziz Aydın Doğan
Babür Pınar
Bahadır Tok
Bahar Acar
Bahar Mucuk Demirtas,
Bahattin Doğru
Bahattin Özdemir,
Bahattin Sağlam
Bahri Belen,
Bahriye Kabadayı,
Balamir Olgun
Balkan Talu,
Bao Munzur
Baran Acar
Barış Ertaşoğlu
Barış Öztürk
Basri Güler
Bayram Karaca
Bedriye Altınyol
Begüm Aykan
Behçet Çelik,
Bekir Berat Özipek
Bekir Dural,
Bekir Yalçın
Belgin Oral
Belma Tokuroğlu
Berfu Dölek,
Beril Eyuboğlu,
Berk İdem
Berna Güler,
Berrin Öngören,
Berzan Boti
Beşir Eymen
Bilal Tahmazoğlu,
Bilal Tanrıverdi
Birol Bora
Birol Topaloğlu
Boghos L. Zekiyan
Bora Aslan
Bora Erdağı,
Bülent Ateş,
Bülent Aydın,
Bülent Büyük
Bülent Danişoğlu
Bülent Karataş
Bülent Küçükaslan,
Bülent Şahin
Bülent Tokuçoğlu
Bülent Geray
Bulut Unsal,
Burak Kahyaoğlu
Burak Kayacan
Burak Yılmaz
Burçin Kur,
Burhan Özgen
Büşra Beste Önder,
B.Murat Özgüney
Çağatay Anadol,
Çağdaş Aslan
Çağlar Deniz
Çağrı Karadağ
Can Beysanoğlu
Can Burak Sarıgül
Can İkizler
Can Irmak Özinanır
Can Izar,
Can Oğuzer
Can Özer
Canset Big
Cansu Reyhan
Cansu Vardan
Cebrail Kartal
Celal Mordeniz
Celal Özdoğan,
Cem Örter,
Cem Ozan,
Cemal Ballıkaya,
Cemal Nadi Özgün
Cemal Polat
Cemil Gündoğan
Cemile Bayraktar,
Cengiz Aktar,
Cengiz Algan,
Cengiz Kurmuş,
Cengiz Ş. Şanlı
Ceren Deniz
Ceren Öztürk
Çetin Varna
Çetin Yıldırım
Ceyhan Çılgın
Ciğdem Kotil,
Çınar Göçtürk
Coşkun Ak,
Cüneyt Kırdar
Cüneyt Pala
Defne Asal,
Deniz Bilger
Deniz Cenk Demir
Deniz Koçer
Deniz Özdemir,
Deniz Özgür
Deniz Yılmaz,
Deniz Zarakolu,
Derya Arman
Derya Güneş
Derya Özdemir
Devrim Boran
Devrim Ersoy
Devrim Taş
Dilara Roja
Dilaver Erbilgin,
Dildar Sheko,
Diyar Saraçoğlu
Doğan Özdemir
Doğan Özgüden
Doğan Tarkan,
Doğu Can
Düzgün Kılıç
E. Uzun
Ebru İnce Yılmaz
Ebru İnce,
Eda Akpınar
Ekin Erdoğan
Ekin Gayretli
Ekin Sanem
Elçin Aktoprak,
Elçin Macar
Elif Bali,
Elif Demircan,
Elif Dumanoğlu
Elif Ece Yiğit
Elif Elvan Uluutku,
Elif Mercan
Elif Reis
Elmon Hançer
Emel Yuna
Emin Aktar,
Emine Günç Şişli
Emine Özkaya
Emrah Turan
Emre Akın,
Emre Babür
Emre Bilgili
Emre İsaoğlu
Emre Yeşilbaş
Emrullah Beytar,
Emrullah Bilir
Enes Özkan
Engin Erkiner,
Engin Polat
Enis Sağ,
Enver Gökçe Akyol
Eray Yılmaz
Erdal Boyoğlu
Erdal Doğan
Erdal Şimşek
Erdal Talu
Erdal Tan
Erdem Güneş
Ergin Cinmen,
Ergün Eşsizoğlu,
Ergun Gümrah
Eric Özcan
Erkan Çınar
Erkan Çınar,
Erkan Dereli
Erkan Şimşek
Erman Pektok,
Erol Açık
Ersen Akyıldız
Ersin Salman
Ersin Tek
Ertuğ Solcum
Ertuğrul Atıcı
Ertuğrul Barka,
Eser Aygül
Esra Ay
Esra Danacıoğlu
Esra Erener,
Esra Kahraman,
Esra Mungan,
Esra Özkan
Eylem yılmaz,
Eyüp Kemal Lale
Ezgi Demir,
Ezgi Ulusoy
Fahrettin Fliz,
Faik Kestekoğlu,
Faik Kuyurtar
Faruk Arhan
Faruk Genel
Fasih Dinç
Fatih Ata
Fatih Öztürk
Fatma Özdemir
Fatma Yalçın
Fazıl Tar
Fehim Cuculi,
Fehim Işık,
Fehmi Salık,
Ferhat Kentel,
Ferhunde Özbay,
Ferruh Ekrem
Fesih Utek,
Fetih Çeliksöz
Fettah Karagöz
Fevzi Taşçıer,
Feza Kürkçüoğlu,
Figen Binbay
Fikret Adanır
Filiz Ülgüt,
Fırat Erdoğan
Fırat Keleş
Fırat Toprak
Firdevs Güreşçi
Firuz Kutal
Füsun Çelik,
Fusun Çeliköz,
G. Köksal
Gamze Taşkın
Garabet Orunöz
Gaye Coşar
Gencay Gürsoy,
Gencer Ark
Gizem Ersoy
Gizem Kurtsoy
Gökberk Çapraz
Gökçen Özdemir
Gökhan Metin
Gökhan Öztürk
Gökhan Pala
Gökhan Tabaklar
Gonca Karapınar,
Görkem Sönmez
Görkem Yılmaz
Gül Emek
Gül Meriç
Gülbahar Doğanay
Güldal Kızıldemir,
Gülden Arsal
Gülderen Koç
Güleren Eren
Gulnur Aksop,
Gülten Kaya
Günay Kubilay
Güneş Gökçe
Güngör Şenkal
Gürhan Ertür
Gürkan Öztan,
Güven G.Öztan
H.Selda Aktas
Habib Kılınç,
Hacı Tonak
Hafif Taş
Hakan Akçura
Hakan Cengiz
Hakan Horozoğlu,
Hakan Önen
Hakan Tahmaz,
Haldun Açıksözlü
Halide Yıldırım
Halil Berktay,
Halil Çamalan
Halil Çeliksöz
Halil Dönmez,
Halil Tekeli
Halim Biçer
Halim Demir
Haluk Sunat
Haluk Tekeli
Haluk Tekeli,
Hamdi Gümüş
Hamza Güney
Hande Topaloğlu
Hasan Güldağ
Hasan Kayım,
Hasan Kuruyazıcı,
Hasan Öztoprak,
Hasan Sönmez
Hatice Akuğur,
Hatice Bal,
Hatice Köse Altın
Hatice Seçkin Akuğur,
Hatice Zümrüt
Havva Yılmaz
Haydar Afşin
Haydar Çetintaş
Haydar Işık
Hekim Coşkun
Hilal Kaplan
Hilmi İlksen Mavituna
Hürriyet Şener,
Hüseyin Erdogdu
Hüseyin Güngör
Hüseyin Karaca
Hüseyin Yağmur
İbrahim Baysal
İbrahim Günel,
İbrahim Kalalıoğlu
İbrahim Kaya
İbrahim Tezgel
İdris Kardaş
Ilgın Ibis
İlhan Berktay,
İlhan Diken,
İlhan Girekici,
İlhan Sayın
İlker Aykut,
İlker Cihan Biner
İmam Döğüş
İnan YÜCE
İnanç Mısırlıoğlu
İnci Serdar,
İnci Tuğsavul
İpek Tiryaki
İrem Nur Aksu,
İrem Yıldız
İrfan Açıkgöz
İrfan Akalp,
İrfan Eroğlu
İsa Paylan
İshak Kalac,
Işık İşcanlı
Işıktaş Kemal,
Işıl Cinmen,
Işıl Kasapoğlu,
İsmail Atmaca,
İsmail Dönmez
İsmail Ersan,
İsmet Cantekin
İzgi Süngü
İzzettin Önder,
Jan Beth-Sawoce
Jiyan Akbay
John Can,
Jülide Benlioğlu,
Kaan Karabacak
Kadir Cangizbay,
Kadir Karahan
Kadir Kul
Kadriye Karcı,
Kadriye Sevand
Kahraman Gündüz Güzel
Kamil Aksoylu
Kâzım Özdoğan
Kemal Doğu
Kemal Emeksiz
Kemal Işıktas
Kemal Özçakar
Kemalettin Furtana
Kenan Altın
Kenan Fani Doğan
Kenan Mortan,
Kenan Yenice
Kerem Kabadayı,
Kerem Öktem,
Kerim Eren
Kiraz Biçici
Kirkor Sahakoğlu
Koray Doğan,
Koray Düzgören,
Koray Kural
Koray Yılmaz
Korkut Akın
Kutluğ Ataman
L.Candan Göksenin,
L.Raffi Bilal
Leman Yurtsever,
Levent Arın
Levent Arslan,
Levent Durmak,
Levent Köker
Levent Turasay
Ludmila Denisenko,
Ludmilla Büyüm
M.Adnan Celayir
M.Mesud Fırat,
M.Nazım Öztürk,
Mahmut Atak
Maya Arakon
Mazhar Zümrüt
Mebuse Tekay,
Mehmet Akkuş
Mehmet Alçınkaya
Mehmet Ali Temel,
Mehmet Atak,
Mehmet Cengiz
Mehmet Dağ
Mehmet Demir,
Mehmet E. Bayar
Mehmet Elbistan
Mehmet Emre Boyacıoğlu
Mehmet F. Güneş
Mehmet Göçmenoğlu
Mehmet Güç
Mehmet H. Nur
Mehmet Hasgüler,
Mehmet Kara
Mehmet Karaca,
Mehmet Karlı,
Mehmet Kentel,
Mehmet Kuyumcu
Mehmet Ördekçi
Mehmet Ozan,
Mehmet Özdemir,
Mehmet Polat
Mehmet Polatel
Mehmet R. Melik
Mehmet Salmanoğlu
Mehmet Saruhan
Mehmet Tahran
Mehmet Turgut
Mehmet Ufuk PEKER
Mehmet Ufuk Peker,
Mehmet Yazıcı
Melda Özdamar
Melek Taylan,
Melih Yalçın
Melike Kökkızıl
Melis Minas
Melis Tantan
Melisa Özçakan
Meltem Oral,
Menekşe Arık,
Meral Çıldır
Meral Serinyel
Merdan Özgül
Mert Seymen Renkmen
Merve Tuncay
Mesut Çelebioğlu,
Mesut Fırat
Mesut Saganda
Mete Kaan Kaynar
Mete Pak
Metin Algan,
Metin Ayçiçek,
Metin Uzunöz
Mevlut Ülgen,
Mine Pirim
Mine Salor
Misak Haroian
Misak Hergel
Mücahit Direk
Mücteba Kılıç
Müge Karalom
Müge Şahin
Muharrem Erbey
Muharrem İkitimur
Muhsin Yılmaz,
Mühtan Sağlam
Muhteşem Özdamar
Müjgan Arpat,
Münevver Parla
Murat Bebir,
Murat Bebiroğlu
Murat Issı,
Murat Mete Türkoğlu,
Murat Morova
Murat Özenç
Murat Özgenç,
Murat Paker,
Murat Uyurkulak
Murat Yaman
Murat Yıldırım,
Murat Yılmaz
Murt Kurcan
Musa Çopur
Musa Kılıç
Musa S.Polat
Mustafa C. Arslan
Mustafa Çolak
Mustafa Çözeli
Mustafa Elveren,
Mustafa K. Aydın
Mustafa Kahya
Mustafa Sütlaş
Mustafa Yasacan
Muzaffer Erdoğdu
Muzaffer Karadeniz
Nadya Uygun
Nazar Büyüm,
Nazaret Davityan
Nazmi Şaşmaztin,
Nebahat Akkoç,
Necdet Okcan
Necip Çiftçi
Necmiye Alpay,
Nejdet Koldaş
Nejdet KOLDAŞ
Nemciye Alpay
Neşe Erdilek
Neşe Köseoğlu
Neşe Özgen,
Nesim Ovadya İzrail,
Neslihan Tezel,
Nesrin Sungur,
Nesrin Uçarlar
Nesrin Demircan
Nevin Soyukaya,
Neyran Köseoğlu,
Nezahat Acar
Nidal Kar
Nihat Tuna,
Nihat Uçukoğlu
Nihat Yıldız
Nil Mutluer,
Nilgün Erdinçer,
Nilgün Gürbüz,
Nilüfer Uğur Dalay
Nişan Güreh
Nizam Aktaş
Nükte Devrim
Nur Çakmak,
Nuran T. Avutmuşlu
Nuran Yüce,
Nurcan çalışkan
Nurettin Elhuseyni,
Nurhan Isvan,
Nurhan Becidyan,

Nurhan Karabıyıkoğlu,
Nuri Cihanyandı
Nursel Şolt
Nurşen Yıldırım
Oğuz Arıcı
Oğuz Ender
Oğuz Sönmez,
Okan Akhan,
Ökkeş Yüce Ünal
Ömer Faruk Bağlı
Ömer Faruk Kurhan
Ömer Gül,
Ömer Madra ,
Ömer Turan,
Önder Sönmez
Önder Uygun,
Öner Öztürk
Onur Acar
Onur Atay
Onur Berk,
Onur Yay
Orhan Doğançay
Orhan Göztepe
Orhan Keçecioğlu
Orhan Miroğlu,
Orhan Y. Gültekin
Orkut Murat yüksel
Oruc Aruoba,
Osman Tiftikçi
Oya Yağcı
Ozan Arslan
Ozan Erozden,
Ozan Ersan
Ozan Özgün
Ozan Tekin,
Özay Özer
Özden Dönmez,
Özdeş Bodur
Özer Kalafat
Özgül Yıldızer
Özgün Özçer
Özgür Birrey
Özgür S. Göral
Özgür Soysal
Özkan Gündüz
Ozlem Dalkıran,
Özlem Koçak
Özlem Mungan,
Özlem Yağız
Öztürk Türkdoğan
Pakize İkitumur
Payel Güllüdere
Pelin Dutlu
Pınar Dağ
Pınar Şenel
Pınar Tümer
Prof. Dr. Dr. Ümit Yazıcıoğlu
Raço Donef
Raffi A. Hermonn
Rahim Dede
Ramazan Acer
Ramazan Aşcı,
Ramazan Aydın
Ramazan Sağ
Recai Hacımirzaoğlu,
Reha Alpay
Remzi İnanc,
Renan Akman,
Reşit Elçin
Reyhan Varol
Rezzan İlke Mordeniz
Rıfat Yüzbaşıoğlu,
Rıza Erel
Roda Uyanık
Roni Margulies,
Ruken Arslan
S.Şehmuz Dinçer
Sabahattin Günel
Şaban Dayanan,
Sabit Günaydın
Sadık Bakırcıoğlu
Sadık Yılmaz
Şafak Kara,
Şahan Eren Günseli
Şahan Yatarkalkmaz
Şahin Tekgündüz
Salim Çalık
Şamil Atlan
Samim Akgönül
Sedat Özgüven
Sedef Çakmak
Sehbal Şenyurt,
Şehmus Ay,
Şehmus Ülek
Şehmuz Güzel,
Selahattin Ozpalabıyıklar,
Selçuk Beyazyüz,
Selçuk Dinler
Selcuk Uzun
Selçuk Uzun
Selda Başusta
Selda Şen
Selim Mahmutoglu
Selim Odabaşı
Sema Bayraktar Tur,
Sema Saydi
Semra Somersan,
Semra Sunat
Şemsettin Filiz
Şenay Altunok
Sencer Eren,
Senem Donatan,
Şenol Karakaş,
Şenol Şenol,
Serbay Mansuroğlu
Serdar Başçetin
Serdar M. Değirmencioğlu,
Serdar Temiz,
Serhat Arpaşen
Serhat Aytun,
Serhat Ertuğrul
Serhatcan Yurdam
Şerif Dilek,
Serpil Arısoy,
Sertaç Laleoğlu
Sevgi Engin
Sevgi Peker
Sevgi Usta
Sevil Seven
Sevilay Celenk,
Sevilay Sayıta
Sevim Doğru
Sevim Emre,
Sevinç Altan,
Sevtap Yokuş,
Seyda Yaldız
Seyfi Genç
Seyhan Elmalı
Şeyhmus Diken,
Sezai Bayar,
Sezai Ceylan
Sezai Ceylan,
Sezgin Tanrıkulu
Sibel Erduman,
Sibel Tosun
Sıdıka Çetin,
Silva Atiniz,
Simon Manoyan
Sinan Çiftyürek
Şinasi Danişoğlu
Şinasi Haznedar
Sinem Yardımcı
Soli Ozel,
Suat Bozkus,
Şükran Buldu
Şükrü ASLAN
Şükrü Erbaş
Şükrü Ergin
Şükrü Aslan
Şule Albayrakoğlu
Süleyman Gayretli
Süreyya Bursa
Sururi Demirtaş
Suzan Kocabay
Taha R. Üresin
Tahir Ozan
Talin Nayir
Tamer Çıtak,
Taner Akçam,
Taner Koçak
Tanju Çukadar
Tansel Güçlü
Tarık Mısırlıoğlu,
Taylan Barın
Taylan Düzgün
Taylan Koç,
Teksin Begeç
Temel Iskit,
Temel Pamir
Temmuz S. Gürbüz
Temur Taşdemir,
Teoman Pamukçu,
Tolga Asiltürk
Tolga Darcan
Tolga Ersoy
Tolga İslam,
Tolga Karakayalı,
Tolga Ulusoy
Tomas Silahlı
Toygar Halistoprak,
Tuğrul Eryılmaz,
Tugyan Aytac-Dural,
Tülin Karabeyoğlu
Tuna Öztürk
Tuncay Atmaca
Tuncay Özdemir
Tuncay Sunata,
Turgay Ogur,
Türkan Uzun,
Türkan Yalçın Sancar,
Türkan Demir
Ufuk Akdeniz
Uğur Canbaz
Uğur Kara,
Ülkü Özakın
Ülkü Özen,
Ulvi Bacıoğlu,
Ümit Aydın
Ümit Kaya
Ümit Kıvanç
Ümit Şahin,
Ümit Yarıkuru
Umut Korkanko
Ünal Ünsal,
Üstün Bol,
Utkan Turan
Vedat Erten,
Viki Ciprut,
Volkan Acar,

Volkan Akyılırım,
Xaki Bargin
Yakup K. Karabacak
Yalçın Ergündoğan,
Yaşar Aksu
Yaşar Çelik,
Yaşar Güven

Yaşar Özürküt,
Yasemin Öz
Yavuz Baydar,
Yeliz Kızılarslan,
Yeşim Atamer,
Yeşim Dorman
Yeşim Nurseli,
Yiğit Karadağ
Yıldırım Sayıta
Yıldız Önen,
Yılmaz Kızılırmak
Yılmaz Odabaşı
Yüksel Selek
Yunus Bekir Yurdakul,
Yunus Ziya Arslan
Yurdaer Tandoğan,
Yusuf Aydoğdu
Yusuf Karasoy,
Zafer Kirac,
Zaven Agay,
Zehra Şenoğuz,
Zeki Adar
Zeki Dikme
Zeki Gül,
Zeki Yemez,
Zeynep Atamer
Zeynep Çil
Zeynep Erdim
Zeynep Kadirbeyoğlu
Zeynep Tanbay,
Zeynep Uysal,
Zihni Aydın,
Ziya Gökerküçük
Zuhat Öztarcan
Zülfiye Mutlu


Destek için İmza Formu

İmza Listesi