29 Mart 2011 Salı

DAYANIŞMA VE İMZA ÇAĞRISI

Değerli Dostlar,

Pek çoğunuzla, 21 Eylül 2010 tarihinde, “Devrimci Karagah” örgütü üyesi oldukları suçlamasıyla sabaha karşı evleri basılıp gözaltına alınan ve hemen ardından tutuklanarak cezaevine konulan, aralarında Sosyalist Demokrasi Partisi Genel Başkanı Rıdvan Turan ve SDP yöneticilerinin, Toplumsal Özgürlük Platformu sözcüsü Oğuzhan Kayserilioğlu’nun ve TÖP üyelerinin, Bilim ve Gelecek ve Red dergisi editörlerinin bulunduğu 14 arkadaşımızla dayanışmayı yükseltmek üzere daha önce temasa geçmiştik.

Bu dayanışmayı esirgemediniz. İmzalarınız, destek mesajlarınız, katıldığınız protesto gösterileri, AKP hükümetinin devrimcileri, sosyalistleri kriminalize etme girişimlerine set çekme konusundaki ortak kararlılığımızın ifadesi oldu.

Şimdi bir kez daha çalıyoruz kapınızı.

İstanbul C. Savcısı Kadir Altınışık’ın hazırladığı iddianame, terör örgütü üyeliği suçlamasına tek bir somut delil gösteremeyerek ve demokratik siyasal faaliyetleri ve protesto hakkını “suç”muş gibi nitelendirerek bu davanın baştan sona bir siyasi komplo olduğu kanıtladı.

Şimdi sizleri 13 ve 15 Nisan 2011 günleri İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan ilk duruşmada dayanışmanızı fiilen göstermek üzere Beşiktaş Adliye binası önünde bulunmaya ve/veya imzanızla aşağıdaki dayanışma metnine destek vermeye çağırıyoruz.

Dostlukla,

Ankara Aydın ve Sanatçılar Girişimi, Ankara Düşünceye Özgürlük GirişimiİMZA METNİ

Biz aşağıda imzası bulunanlar, “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklanan Sosyalist Demokrasi Partisi Genel Başkanı ve yöneticileri, Toplumsal Özgürlük Platformu sözcüleri ve Bilim ve Gelecek ile Red dergilerinin editörleri hakkında açılan davanın, AKP iktidarının sosyalist düşünce ve eylemi kriminalize etme yolunda bir başka girişimi olduğu bilinciyle, bu “tezgah”a geçit vermeyeceğimizi ilan ediyoruz.

SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, Toplumsal Özgürlük Platformu sözcüsü Oğuzhan Kayserilioğlu ve diğer dostlarımıza yönelik bu “kara oyun”un hedef tahtasına gerçekte hepimizin yerleştirildiğini, bu davanın AKP’nin sosyalist muhalefeti bastırma ve sindirme yolundaki girişimlerinde bir başka merhaleyi temsil ettiğini biliyoruz.

Bu “oyun”u bozmak üzere 13 ve 15 Nisan günleri, Beşiktaş Adliyesi’nin önünde olacak, yargılanan dostlarımızla dayanışmamızı haykıracağız.

Aklımız ve yüreğimiz, “Onlarla”, “Onlar”ın yanında…

Fikret Başkaya
Ahmet Telli
Temel Demirer
Atilla Kaya
Mehmet Özer
Mahmut Konuk
Sibel Özbudun
Sait Çetinoğlu
İsmail Beşikçi
Akın Birdal
Adalet Kaya
Necati Abay
Oktay Etiman
Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma platformu
Sokak Sanatçıları Derneği
Recep Maraşlı
Attila Tuygan
Ragıp Zarakolu
Haluk Gerger
Doğan Özgüden
İnciTuğsavul
Emine Bora
Engin Karabudak
Semra Somersan
Hasan Gürelliler
Tacim Çiçek
Hacı Cırık
Hasan Oğuz
Hamza Yalçın
Kerem Cantekin
Serpil İnanç
Ertan İlden
Deniz Faruk Zeren
Bilal Kayabay
Hulusi Zeybel
Adil Okay
Murat Kuseyri
Nevzat Süer Sezgin
Özkan Mert
Yaprak Zinioğlu
Memik Horuz
Veli Büyükşahin
Şükriye Ercan
Mehmed S. Kaya
İrfan Açıkgöz
Nida Öz
Yavuz Önen
Erdal Yıldırım
İlyas Emir
Güney Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi
Nisan Kuyucu
Hıdır Ali Bingöl
Evun Sevgi Okumuş
Erol Kızılelma
Nermin Solcum
İbrahim Ayberk
Ertuğ Solcum
Kerim İşbilir
Deniz Karakaş
Salih Aydemir
Neslihan Tezel
A.Hicri İzgören
Aydın Bodur
Aziz Kemal Hızıroğlu
Mehmet Yücel
Sarphan Uzunoğlu
Nihat Saltaş
Latife Fegan
Yaşar Küçükaslan
Mehmet Deniz
Antakya Demokratik Kültür - Sanat Derneği
Ebru Uzdil
Engin Erkiner
Ahmet Uluçelebi
Serdar Değirmencioğlu
İsmail Aydın
Ali Arayıcı
Bilge Contepe
Hüseyin Güngör
Tahsin Yeşildere
Ayşe Cengiz
Ali Barış Kurt
Emine Çiftçi
Ender Helvacıoğlu
Ayla Yıldırım
Hekim Coşkun
Hüseyin Gevher
İbrahim Akyol
Kürşat Bafra
İbrahim özkurt
Şamil Altan
İkbal Kaynar
Varlık Özmenek
Sinan Oza
Metin Fındıkçı
Resat Cosar
Deniz Atik
Clara Atik
Cagin Atik
Evrim Atik
Nuriye Oguz
Gulizar Dag
Cem Duman
Ayşe Batumlu
Aykan Erden
Kronik Muhalif internet sitesi
Destek için İmza Formu İmza Listesi


13-15 NİSAN’DA ORADAYIZ… İSTANBUL’DA… BEŞİKTAŞ ADLİYESİNDE !..

“İşkenceye sıfır tolerans”,
“Darbecilerle hesaplaşıyoruz”,
“Düşünceye özgürlük”,
“Çağ atlıyoruz”,
“Bizde basın özgürlüğü Amerika’dan fazla”,
“Üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğü”,
“İleri demokrasiye geçiyoruz”,
“Bizim dönemimizde faili meçhul cinayet yok” !...
Retorik böyle !..
Mısır’da, Tunus’ta, İran’da, Irak’ta, Libya’da… sokağa dökülen insanlar için; “demokratik haklarını kullanıyorlar, saygı gösterin, önünü açın…” diyorlar.
Uygulamada, hayatın canlı pratiğinde ise:
İşkence de, faili meçhul (!) cinayetler de –inceltilmiş de olsa- devam ediyor.
“Darbecilerle hesaplaşma” görüntüsü altında bütün muhalifler hedef tahtasında.
“Düşünce suçu” denince ilk akla gelen İsmail BEŞİKÇİ’ye yeniden hapishane yolu görünüyor, Temel DEMİRER’in yargılanması devam ediyor, Nevin BERKTAŞ yattığı hücreleri yazdığı için hapiste, üstelik aynı suçtan ikinci kez, üstelik Devlet’ten 5 yıl 7 ay hapis alacaklısı iken… Pınar SAĞ savunma yaparken cezası kesiliyor. Evlerinde, işyerlerinde yapılan aramalarda bir tek çakı bıçağı dahi bulunmayan ikibini aşkın Kürt siyasetçi, Belediye Başkanı, Parti Meclisi Üyesi, İnsan Hakları Savunucuları, Sendikacılar… “KCK Davası” adı altında iki yıldan fazla bir süredir; “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklu olarak yargılanıyor, anadilleriyle savunma yapma talepleri; “Bilinmeyen bir dil” ya da “Kürtçe olduğu tahmin edilen bir dil” nitelemesiyle reddedilip kilitlenmiş durumda..
Ermeni olduğu ve Devletin “tabu”larını yıktığı için taammüden işlenen bir Devlet cinayetiyle katledilen Hrant DİNK cinayeti üzerinden geçen 4 yılda cinayetteki rolleri nedeniyle isimleri ayyuka çıkan birtek Devlet Görevlisi bile mahkemeye çıkarılabilmiş değil. Dink Ailesi,Avukatları ve Dostları duruşma salonlarında pervasızca hakaret ve tehditlere maruz kalıyor.
Basılmamış kitaba toplatma, nüshasını bulunduranlara; “terör örgütü üyeliğinden tutuklama” tehdidi…
Azadiya Welat Gazetesi Eski Yazı İşleri Müdürü Vedat KURŞUN’a 166 yıl 6 ay hapis cezası, ardından gelen Bedri ANIL için 52 yıl ceza talebi, Gazeteci Suzan ZENGİN’in tutuklu yargılanması ikinci yılını dolduracak, Kaldıraç Dergisi Yazı İşleri Müdürü Ülkü GÜNDOĞDU DİLMEÇ’in cezası yeni kesildi.
Ahmet ŞIK ve Nedim ŞENER için; “kitapları nedeniyle değil..” açıklamalarına karşın kitapları dışında onlara sorulan tek soru olmaksızın tutuklandılar.
Devrimci Sosyalist Basını; Kızıl Bayrak’ı, Odak’ı, Atılım’ı, İşçi-Köylü’yü, Devrimci Demokrasi’yi, Yürüyüş’ü, Alınteri’yi, Devrimci Proletarya’yı… saymıyoruz bile. Onlar bu ülkenin “Kunta-Kinte”leri.. Yıllardır sürekli büroları basılıp tarumar edilerek derdest ediliyorlar. Her birinden üçer-beşer kişi hapiste…
…Ve yoksulluk diz boyu,
…Ve yolsuzluk… Boğazına kadar…
…Ve Kürt Coğrafyasında, dağların kuytuluk boğazlarından, karakolların bahçesinden, asit kuyularından, Newala Qesaba’dan… insan kemikleri fışkırıyor, toplu mezarlar insanlığın suratına bir şamar gibi çarpıyor…
Bütün bunlara karşı yürüyen, sokağa çıkan işçilere, emekçilere, ezilenlere, yoksullara, baldırı çıplaklara, öğrencilere, “çözüm” çadırlarında serhildanlar yaratan Kürt halkına coplarla, dipçik darbeleriyle, panzerlerle, tazyikli sularla, gaz bombalarıyla, plastik mermilerle vb. azgınca, acımasızca saldırılıyor…
Bu; “ileri demokrasi”, bu; -herhalde- Yeni Orta “çağ(a) atlama” hamlelerinden biri de SDP, SP, ve TÖP yöneticilerine, Bilim ve Gelecek Dergisi ile RED Dergisi Yazar ve Editörlerine yönelik 21 Eylûl Komplosu. En hayasızca olanı ise Enternasyonalist Devrimcilerin, Sosyalistlerin işkenceci Polis Şefleriyle, Ergenekoncu’larla aynı kareye sokulmak istenmesi…
Bu komplo sonucu tutuklanan Sosyalist Demokrasi Partisi Genel Başkanı Rıdvan TURAN ve Parti Yöneticilerinin, Toplumsal Özgürlük Platformu Sözcüsü Oğuzhan KAYSERİLİOĞLU’nun, Bilim ve Gelecek Dergisi ile RED Dergisi Yazar ve Editörlerinin yargılandığı davanın ilk duruşması 13-15 Nisan 2011 tarihlerinde İstanbul’da, Beşiktaş adliyesinde görülecektir.
Biz bu “ileri demokrasi” hamlesini, bu “üstün hukuku” yerinde izlemek için 13-15 Nisan 2011 tarihlerinde Orada; İstanbul’da, Beşiktaş Adliyesi önünde olacağız.

ANKARA DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK GİRİŞİMİ